ZK-5540WL Shoe Box Making Machine , Paper Carton Box Making Machine
Wenzhou Zhongke Packaging Machinery Co., Ltd.
Contact Now
Item : Multi function box making machine
Warranty : 1 year guarantee
Machine overall dimension : L4XW1.5XH2.2m
Power : 380V 50Hz
Noise level : ≤80dB
Machine type : High Speed
Place of Origin : China
Brand Name : Zhongke
Certification : CE, ISO900
MOQ : 1 set
Price : Negotiable
Packaging Details : wooden pallet or wooden case
Delivery Time : 1month after received 30% deposit
Payment Terms : 30% deposit+70%balance before shipment
Contact Now
Quick Detail:
Multi function box making machine
Double wall box
High speed
Quick change over size
Robotech gluer(4 guns)
Small machine size, save space
1 year guarantee
Description:
Main function:
1. Intelligent spray glue system, Realize automatic spraying glue compensation function
4. Infrared security protective system, to ensure safe operation.
5. Automatic trouble diagnosing.
6. Fast changing mould adjusting device
Structural features
(2) Intelligent spray glue system, realize automatic spraying glue compensation function.
(5) Automatic trouble diagnosis.
(6) Infrared security protective system, to ensure safe operation
(7) Fast changing mould adjusting device
Applications:
Specifications:
Product Specifications
Paper wrap size
(A=width
B=length)
Cardoard blank thickness
I Corrugared paper model BEF
A min size 220mm 220mm 300mm
A max size 620mm 540mm 540mm
II/III Ivory board
White board paper
300g-450g
B min size 220mm 220mm 280mm Power 380V 50Hz
B max size 740mm 630m 630mm Noise level ≤80dB
Box size
L=length
W=width
H=height
L min size 120mm 120mm 120mm Speed (Pcs/h) 2000-2700
L max size 550mm 340mm 340mm Cardboard pile height 350mm
W min size 120mm 120mm 140mm Load-bearing of cardboard laydown platform 20KG
W max size 415mm 255mm 255mm Electrical power 10kw
H min size 25mm 25mm 35mm Glue tank capacity(Litre) 8 L
H max size 130mm 70mm 60mm Air supply (Litre/min) 80 L/min
Turn in depth:R
R min size 20mm 20mm 20mm Net weight 1650kg
R max size 70mm 70mm 60mm
Broad-side edge width:S S min size 6mm Machine overall dimension L4XW1.5XH2.2m
S max size 10mm